Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte (LU HZF) aicina vidusskolēnus līdz 23. janvārim pieteikties dalībai Jauno vēsturnieku skolā (JVS) 2024./ 2025. akadēmiskā gada pavasara semestrim.

LU HZF Jauno vēsturnieku skola paredzēta 10.–12. klašu skolēniem, lai padziļināti iepazīstinātu skolēnus ar daudzveidīgajām vēstures jomām un rosinātu viņos interesi par vēsturi un vēstures pētniecību, vienlaikus veidojot priekšzināšanas par studijām.

Šajā akadēmiskajā pusgadā ieplānota bagātīga programma, klausītājiem piedāvājot tādas tēmas kā diplomāti un diplomātija no 18. gadsimta līdz mūsdienām, interviju ar laikabiedriem veidošana u.c.

Skolēnu pieteikšanās JVS norisinās elektroniski līdz 2024. gada 23. janvārim, nosūtot e-pastu JVS koordinatoram doc. Jānim Ķerusam: janis.keruss@lu.lv.

Papildu informāciju par skolu un nodarbībām iespējams atrast HZF tīmekļa vietnes sadaļā Jauno vēsturnieku skola.

 

Nodarbību plāns 2024./ 2025. akadēmiskā gada pavasara semestrim

Visu nodarbību sākums plkst. 10.30. 

25. janvāris

LU doc. Mārtiņš Mintaurs “Mūsdienu mīti par dzīvi padomju Latvijā” 

Lekcijā tiks pievērsta uzmanība izplatītākajiem mītiem par labajiem dzīves apstākļiem  padomju Latvijā vēlīnā sociālisma laikā 70. un 80. gados.  Piemēram, vai tiešām bezmaksas dzīvokļi un medicīna bija pilnīgi bez maksas un vai kāds par tiem tomēr nemaksāja. Lekcija notiek attālināti BBB vidē.

 

22. februāris

Daugavpils Universitātes profesore Irēna Saleniece “Laikabiedru mutvārdu atmiņas kā vēstures avots”

Profesore lekcijā iepazīstinās klausītājus ar laikabiedru dzīvesstāstu kā vēstures avota īpatnībām, norādīs kādiem jautājumiem būtu jāpievērš uzmanība, intervējot laikabiedrus. Lekcija notiek attālināti BBB vidē.

 

29. marts

1. lekcija plkst. 10.30. 

Latvijas Kara muzeja pētnieks Jānis Tomaševskis “Nacionālā bruņotā pretošanās kustība Latvijā 1941. gada jūnijā”

Lekcijā uzmanība būs pievērsta šīs samērā īslaicīgās un maz zināmās parādības cēloņiem un izpausmēm, kustībā iesaistīto personu aptuvenajam skaitam un tās efektivitātes vērtējumiem.

 

2. lekcija plkst. 12.00.

LU asoc. profesors Jānis Taurēns “Trešās atmodas cēloņi un norise 20. gs. 80. gadu beigās”

Lekcijā tiks sniegts ieskats politiskajos procesos, kuru rezultātā M. Gorbačova iniciētā pārbūve Baltijas republikās transformējās cīņā par neatkarības atjaunošanu, kā arī ieskats šī procesa norises galvenajos posmos.

Lekcijas notiek klātienē Aspazijas bulv. 5.

 

26. aprīlis

LU lektors un doktorants Edvards Seliška “Diplomāti un diplomātija no 18. gadsimta līdz mūsdienām”

Lekcijā tiks sniegts pārskats par diplomātu darba specifikas un uzdevumu vēsturi sākot no 18. gadsimta.

Lekcija notiek klātienē Aspazijas bulv. 5.

 

Programmas daudzveidības nodrošināšanā būtisku atbalstu sniedz Valsts pētījumu programmas projekts "Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi" (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003). Projekta jaunumiem seko Facebook lapā Latvijas vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi

Share