© Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte, 2022.

2025. gada februārī Latvijas Universitātē ir aizsākusies starptautiska projekta "AI-Enabled Citizen Participation in University-driven Ukrainian Cultural Heritage Safeguarding" jeb AISTER īstenošana.

Projekta mērķis ir pilnveidot mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas sabiedriskās zinātnes jomā, jo sevišķi – sekmējot sabiedrības līdzdalību kultūras mantojuma saglabāšanā ārkārtas situācijās. Projekta vadošais partneris ir Luksemburgas Universitātes Mūsdienu un digitālās vēstures pētniecības centrs C2DH, kā partneri iesaistīti – LU Humanitāro zinātņu fakultātes Digitālo humanitāro zinātņu centrs un LU bibliotēka, Europeana, Kijivas Tarasa Ševčenko Nacionālā universitāte un izglītības inovāciju jaunuzņēmums Web2Learn no Grieķijas.

LU darba grupas koordinatore – LU Humanitāro zinātņu fakultātes asociētā tenūrprofesore Sanita Reinsone uzsver:

AISTER ir pirmais projekts, ko uzsāk īstenot nule izveidotais LU HZF Digitālo humanitāro zinātņu centrs. AISTER konceptuālā ietvara stūrakmeņi ir tehnoloģijas, sabiedriskā zinātne un kultūras mantojums. Projekts risina mūsu reģionam kopumā ļoti svarīgu jautājumu – par to, kā izmantot mākslīgo intelektu un citas tehnoloģijas sabiedrības labā, proti, kara apdraudētā mantojuma saglabāšanā. Priecājamies Luksemburgas Universitātes Mūsdienu un digitālās vēstures pētniecības centra C2DH vadībā sadarboties ar partneriem no Grieķijas, Nīderlandes un Ukrainas.

Viens no projekta partneriem Latvijas Universitātē ir arī LU bibliotēka. Tās direktors Uldis Zariņš norāda, ka bibliotēkas iesaiste projektā ir būtiska:

Kultūras mantojuma saglabāšana nākamajām paaudzēm ir jebkuras atmiņas institūcijas pamatuzdevums. Latvijas Universitātes bibliotēka, kas glabā vienu no bagātīgākajām latviešu rakstītā mantojuma kolekcijām, uztver šo misiju ļoti nopietni. Šajos nemierīgajos laikos, kad esam liecinieki apzinātai Ukrainas kultūras mantojuma iznīcināšanai, ir īpaši svarīgi stiprināt atmiņas institūciju spējas reaģēt uz ārkārtas situācijām. Lai to panāktu, mums jāsaprot un jāveicina gan mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, gan sabiedrības iesaiste. Esam priecīgi par iespēju pētīt šos būtiskos jautājumus kopā ar izciliem partneriem.

Arī projekta vadītāja, Luksemburgas Universitātes pētniece Tugce Karatas, uzsver Latvijas Universitātes nozīmīgo lomu projektā:

Kā projekta koordinatore esmu priecīga, ka Latvijas Universitāte ir viens no mūsu galvenajiem partneriem AISTER projektā. Manas kolēģes Sanitas Reinsones un viņas komandas ekspertīze digitālajās humanitārajās zinātnēs un mantojuma saglabāšanā ir nenovērtējama, jo kopīgi strādājam, lai aizsargātu Ukrainas kultūras mantojumu šajos sarežģītajos laikos. Šī sadarbība ir lielisks piemērs tam, kā starptautiska partnerība var risināt steidzamus kultūras atmiņas saglabāšanas jautājumus. Nākamo divu gadu laikā Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Digitālo humanitāro zinātņu centrs un Latvijas Universitātes bibliotēka spēlēs būtisku lomu sabiedriskās zinātnes attīstībā, organizējot sadarbības darbnīcas, daloties ar digitālās saglabāšanas pieredzi diskusijās un veicinot starptautisku dialogu par Ukrainas kultūras mantojuma aizsardzību nākamajām paaudzēm.

Projekts finansēts ar Eiropas Komisijas Erasmus+ KA2 programmas atbalstu. Projekta nr. 2024-2-LU01-KA220-HED-000290738.

Share