Filozofijas un ētikas nodaļa (FĒN)  šobrīd ir vienīgā Latvijā, kas nodrošina filozofijas studijas visos studiju līmeņos, sākot ar bakalaura studijām un beidzot ar doktora grāda iegūšanu. FĒN īsteno ne tikai studijas, bet ir arī pētniecības vieta: nodaļā regulāri tiek īstenoti dažādi Latvijas valsts un ārvalstu fondu finansēti pētnieciskie projekti, kuros piedalās FĒN strādājošie docētāji, pētnieki un studenti. Sadarbībā ar Latvijas, Eiropas un pasaules pētnieciskajām institūcijām un augstskolām tiek realizēta mērķtiecīga nodaļas pētnieciska programma, kurā nepieciešama fundamentālu filozofisku pieņēmumu analīze, jēdzienu un teorētisko sistēmu kritika un interpretācija, valodas un kultūras formu hermeneitika un inovatīvu pētniecisko perspektīvu pavēršana. FĒN piedāvā Eiropas ilgajā filozofijas mantojumā balstītas studijas, kurās apvienojas Eiropas domas klasika ar modernās sabiedrības aktuālo problēmu risinājumiem, starpdisciplināri un internacionāli vērsta pētniecība ar kritiskas un neatkarīgas domāšanas pamatu nostiprināšanu.

FĒN strādā pie filozofijas pamattekstu tulkošanas latviešu valodā, Latvijas, Eiropas un pasaules mēroga publikācijām filozofijas un zinātnes izdevumos, filozofijas tematikai pievērstu konferenču un citu pasākumu rīkošanas. Vienlaikus FĒN nodarbojas arī ar sociāli politisko jautājumu aplūkojumu, pievēršot uzmanību šo jautājumu kultūras kontekstam, argumentācijas veidam un ideju struktūrām, tādējādi veicinot racionāli pamatotas un nevienkāršojošu izpratni par modernas sabiedrības komplekso dinamiku veidojošas zināšanas.

FĒN pētnieciskais darbs vērsts šādos virzienos: Filozofijas vēsture un 20. gadsimta filozofija (modernitāte, I. Kants, vācu ideālisms un romantisms), praktiskā filozofija (vides humanitārās zinātnes, daba un dzīvība kā filozofiskas problēmas), teorētiskā un zinātnes filozofija (loģika, antīkā un mūsdienu metafizika).

FĒN darbojas ciešā sadarbībā ar LU Filozofijas un socioloģijas institūtu un FĒN dažādu paaudžu absolventu pārstāvētām organizācijām – Filozofijas Atbalsta fondu, Martina Heidegera biedrību Latvijā, kā arī ar daudzām ārvalstu universitātēm, pētnieciskām institūcijām un zinātniskām biedrībām. Pēdējo gadu perspektīvā īpaši cieša sadarbība ir nostiprināta ar Potsdamas, Tartu un Maincas universitātēm.