— Foto: Toms Grīnbergs, Indra Ašaka, Dina Eiduka, Ilona Gorņeva, Māra Marnauza.

No 2024. gada 17. līdz 19. oktobrim Rīgā norisinājās 20. starptautiskā zinātniskā Colloquium Balticum konference. Tās virstēma “Naturalia et artificialia: valoda, teksts, kultūra” referentiem deva iespēju piedāvāt tēmas, kas pēta dabiskā un mākslīgā mijiedarbes grieķu un romiešu kultūrmantojumā un tā recepcijā.

Konferences programma piedāvāja visaptverošu tēmu loku, kas sastatīja antīkās pasaules mantojumu ar mūsdienu pētniecības aktualitātēm. Prezentētie pētījumi pievērsās dažādiem dabīgā un mākslīgā aspektiem, piemēram, antīkajā literatūrā minētajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, aplūkojot tos no mūsdienu zināšanu perspektīvas, kā arī izvirzot teorijas par mākslīgā intelekta interpretāciju antīkās senatnes kontekstos, Aristoteļa pārspriedumiem par dabiskā imitēšanu un ekokritikas jautājumiem, tos sastatot ar antīko bukolisko dzeju, neolatinitātes darbiem u. c. kontekstiem. Tēmu loks aptvēra gan antīkās senatnes tekstus, gan pievērsās jaunākajiem laikiem, skatot dabīgo un mākslīgo pārlaicīgās kategorijās, tostarp pievēršoties arī tekstu inskripcijām mākslas objektos.

Colloquium Balticum atklāšanas ceremonijā konferences iedvadvārdus teica Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļas vadītāja, asociētā profesore Gita Bērziņa, Latvijas Universitātes zinātņu prorektors, asociētais profesors Guntars Kitenbergs, Grieķijas Republikas vēstnieks Latvijā V. E. Evangela Turnaka kungs un Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja vadītāja Ieva Prankas kundze.

Konferencē piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieku – zinātnieki un pētnieki, studenti, skolēni un jomas interesenti. Triju dienu garumā vienpadsmit sesijās tika prezentēti vairāk nekā trīsdesmit pētījumi. Ar referentu un diskusiju dalībnieku delegācijām bija pārstāvēta Viļņas Universitāte (Lietuva), Tartu Universitāte (Igaunija), Filipa Universitāte Marburgā un Berlīnes Brīvā universitāte (Vācija), Lundas Universitāte (Zviedrija) un A. Mickeviča Universitāte Poznaņā (Polija).

Īpaši svinīgā gaisotnē Filipa Universitātes Marburgā profesoram Gregoram Fogtam-Špiram (Gregor Vogt-Spira) par ilggadēju radošu akadēmisko sadarbību un atbalstu Latvijas Universitātes klasiskās filoloģijas atpazīstamībai Eiropas klasiskā mantojuma pētniecības vidē tika pasniegts LU goda doktora diploms.

Līdzās intensīvajai zinātniskajai programmai nenovērtējama bija arī tīklošanās pieredze un iespēja satikt kolēģus un domubiedrus no citām konferences dalībvalstīm. Turklāt konferenci bagātināja arī daudzveidīga kultūras programma: konferences dalībnieki devās LU Muzeja organizētajā ekskursijā, kurā bija iespēja iepazīties ar LU galvenās ēkas Raiņa bulvārī 19 vēsturi un arhitektonisko risinājumu. Muzikālu sveicienu, izpildot latviešu tautasdziesmas, amerikāņu un spāņu mūziku, sarūpēja LU sieviešu koris “Balta”, kā arī LU Zinātņu mājas zālē ALFA konferences apmeklētājiem bija iespēja skatīt zīmola VERBA īpaši konferencei sagatavotu rotu izstādi.

Colloquium Balticum 2024 konferenci Rīgā organizēja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes klasiskie filologi – Klasiskās filoloģijas nodaļa, Hellēnistikas centrs un Latīniskā kultūrmantojuma centrs. Vērts akcentēt, ka Latvijas Univeristāte ir vienīgā izglītības iestāde Latvijā, kas akadēmiskā līmenī piedāvā iespēju apgūt klasisko filoloģiju un klasiskās studijas. 2024. gada Rīgas konference visnotaļ īpašs notikums  tāpēc, ka iepriekšējā Colloquium Balticum tīklojuma konference Rīgā noritēja 2014. gadā. Tādējādi, pēc desmit gadu ilgās odisejas tīklojuma akadēmiskajos plašumos, šoruden kolokvijs atkal atgriezās Rīgā.

Izsakām pateicību LU Muzeja darbiniekiem, LU Kultūras centram, Latvijas Universitātes sieviešu korim “Balta” un tā mākslinieciskajai vadītājai un diriģentei profesorei Mārai Marnauzai, juvelierizstrādājumu zīmolam VERBA un tā izveidotājai, rotu dizainerei Annai Faniginai.

Paldies visiem konferences rīkotājiem – Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļai, Hellēnistikas centram un Latīniskā kultūrmantojuma centram. Īpašs paldies docentei Ilonai Gorņevai un asociētajai profesorei Gitai Bērziņai, kā arī visiem, kas deva savu artavu konferences organizēšanā un svētku sajūtas radīšanā.

Nākamo (nu jau divdesmit pirmo) Colloquium Balticum konferenci rīkos Lundas Universitāte (Zviedrija). Pēc sirsnīgas atkalsatikšanās atvadāmies no Rīgas – ave atque vale! Uz tikšanos Lundā!

Konferences atbalstītāji:  Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Valsts kultūrkapitāla fonds, Grieķijas Republikas Kultūras un sporta ministrija, Latvijas Universitāte.

Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.

Colloquium Balticum ir Baltijas jūras reģiona valstu klasisko filologu tīklojums, kura ietvaros, līdzās citām zinātniskajā sadarbībā balstītām aktivitātēm, teju ik gadu tiek organizēta starptautiska zinātniska konference, tajā aicinot iesaistīties gan pieredzējušus pētniekus, gan arī jaunos zinātniekus un studentus. Tradicionāli tīklojuma konferences rīkošanu uzņemas kāda no tīklojuma valstu universitātēm, piedāvājot referātu lasījumus, kas veltīti būtiskiem klasiskās filoloģijas jautājumiem, kā arī pievēršoties jomas aktualitātēm Baltijas jūras reģiona kontekstā.

Colloquium Balticum pamatā, kā jau par to liecina latīņu vārds colloquium, allaž ir bijusi saruna – dalībnieki pēc zinātniskajiem referātiem aktīvi iesaistījās diskusijās, uzdodot jautājumus un diskutējot par konferencē prezentētajiem tematiem. Kolokvija formāts rada starpdisciplināru telpu, kurā ikvienam interesentam paveras iespēja apmainīties ar atziņām un viedokļiem, veicinot zināšanu pārnesi un to pieejamību.

Vairāk par Colloquium Balticum Rīgā:

Dalīties