Tekstilijas un apģērbs ieņem būtisku vietu cilvēces vēsturē, skarot ekonomiku, tehnoloģijas, ceļošanu un transportu, nodarbinātību, sociālās lomas, mitoloģiju, reliģiju, mijiedarbību ar vidi, morāles un uzvedības normas, ekoloģiju un klimatu, kā arī daudzas citas jomas. Tekstiliju un apģērba vēstures pētniecība paver iespējas aplūkot to, kā laika gaitā attīstījusies tirdzniecība, rūpniecība, kultūras identitāte un ekoloģiskā situācija. Turklāt vārds "apģērbs" konferences kontekstā ietver ne tikai apģērbu, bet arī apavus un aksesuārus, atainojot materiālās kultūras daudzveidību šajā jomā.

Konferences uzdevums ir rosināt zinātniekus un pētniekus no dažādām disciplīnām pētīt Ziemeļeiropas un Austrumeiropas tekstilijas un apģērbu, aptverot hronoloģisku laika posmu no senākajiem zināmajiem tekstilizstrādājumiem līdz 20. gadsimta vidum. Īpašu uzmanību pievēršot Ziemeļeiropas un Austrumeiropas kultūras, ekonomikas un tehnoloģiskajam mantojumam, konference iezīmēs tekstiliju izgatavošanas, izmantošanas un simbolikas reģionālās īpatnības dažādos vēstures periodos. Veicinot dialogu starp disciplīnām, šīs konferences mērķis ir padziļināt mūsu izpratni par lomu, kāda tekstilijām un apģērbam Ziemeļeiropā un Austrumeiropā ir bijusi gadsimtu gaitā. Pētot šo būtisko cilvēces vēstures aspektu, ir iespējams iegūt jaunas zināšanas, lai izgaismotu sarežģīto pagātnes kultūras kopainu.

Lai veicinātu pētījumus apģērba un tekstiliju vēsturē, skatot to sociālajā, ekonomiskajā un mitoloģiskajā kontekstā, aicinām pieteikt referātus, koncentrējoties uz tādām jomām kā:

  • Apģērbs un tā sociālo, ekonomisko vai mitoloģisko kontekstu mijiedarbība;
  • Tehnoloģiskie sasniegumi tekstilizstrādājumu izgatavošanā un to vēsturiskā ietekme;
  • Dzimumu lomas tekstilizstrādājumu izgatavošanā un izplatīšanā;
  • Ekoloģisks skatījums uz tekstilizstrādājumu dzīves ciklu no rašanās līdz iznīcībai;
  • Vēsturiskais apģērbs, tekstilijas un politika;
  • Metodoloģiskie jauninājumi tekstiliju pētniecībā, tai skaitā moderno tehnoloģiju izmantošana;
  • Vēsturisks skatījums uz apģērba un tekstiliju vēstures kā nozares attīstību.

Konferences valoda: angļu. Pieteikumu iesniegšana: lūdzam līdz 2024. gada 15. decembrim referāta kopsavilkumu 250–300 vārdu apjomā iesniegt pieteikšanās portālā. Ne vēlāk kā līdz 2025. gada 7. janvārim ar e-pasta starpniecību tiks paziņoti konferencei apstiprinātie dalībnieki. Dalības forma: tiešsaiste. Referātu kopsavilkumi tiks publicēti digitālā tēžu krājumā, kas būs pieejams LU repozitorijā un varēs kalpot kā resurss turpmākiem pētījumiem.

Konference tiek rīkota Latvijas Universitātes ikgadējās Starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros. Vēlamies iedibināt regulāru starptautisku konferenču tradīciju, kas būtu veltīta Ziemeļeiropas, Austrumeiropas un tuvāko reģionu apģērba un tekstiliju vēstures pētniecībai.

 

Konferenci organizē:

Ieva Pīgozne, Latvijas Universitāte ieva.pigozne@lu.lv

Anete Karlsone, Latvijas Universitāte anete.karlsone@lu.lv

Riina Rammo, Tartu Universitāte riina.rammo@ut.ee

Meghan Anne Korten, Islandes Universitāte mak77@hi.is

Dalīties