Šoruden no 2. oktobra līdz 11. decembrim LU klasiskie filologi sadarbībā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīciju "Skulptūru mežs" īstenoja Romas zelta laikmeta literatūrai veltītu četru sarunu ciklu, paverot iespēju ikvienam interesentam izzināt būtiskas antīkās literatūras iezīmes. Sarunas un tās pavadošās aktivitātes norisinājās ekspozīcijā “Skulptūru mežs”, Muzeju krātuvē (Rīga, Pulka iela 8).

Lasījumus un sarunu ciklu īstenoja un vadīja Latvijas Universitātes klasiskās filoloģijas speciālistes asoc. prof. Gita Bērziņa, doc. Brigita Cīrule, doc. Ilona Gorņeva un prof. Ilze Rūmniece.

Katra saruna piedāvāja tās dalībniekiem iepazīties ar kādu Romas zelta laikmeta literatūrai nozīmīgu aspektu. Visas sarunas papildināja antīkās literatūras tekstu paraugu lasījumi.

  • Cikla pirmā saruna Kur tas zelts aprakts? Tekstu vērtība un vērtības tekstos uzsvēra nozīmīgākos aspektus, kas ļauj šo vēstures posmu dēvēt par literatūras zelta laikmetu, kā arī pievērsās dzejnieka identitātes meklējuma jautājumiem. Sarunas noslēgumu bagātināja arī kopīga muzikāla aktivitāte – antīkā teksta iedziedājums oriģinālvalodā un tulkojumā latviešu valodā (Jāņa Rūmnieka muzikālais pavadījums).
  • Sarunas Seno grieķu mantojums Romas zelta laikmeta tekstos: balsis un atbalsis laikā tika vērtēta grieķu autoru ietekme, meklēts līdzīgais un izcelts unikāli romiskais.
  • Trešās sarunas galvenā tēma – Vergilijs un viņa ievērojamākais darbs “Eneīda” jeb “Aineida”, ko latviešu lasītājam ir iespēja baudīt Augusta Ģiezena tulkojumā.
  • Sarunu cikla noslēdzošā saruna, kas 11. decembrī noritēja jau Ziemassvētku noskaņās, bija veltīta romiešu dzejnieka Vergilija poēmai Georgikas un tās nepublicētajam Augusta Ģiezena tulkojumam latviešu valodā. Pēc ieskatīšanās A. Ģiezena tulkojumu fragmentos, dalībnieki un apmeklētāji vienojās Ziemassvētku dziesmās latīņu valodā, lai ieskandinātu tuvojošos svētku laiku. Kā allaž, pasākumu apmeklētājiem bija iespēja baudīt mākslu, izstaigājot un iepazīstot ekspozīciju "Skulptūru mežs", kā arī meklējot un atrodot sasauces ar antīko literāro mantojumu.

Sarunu cikls īstenots sadarbībā ar Latvijas Universitātes Klasiskās filoloģijas nodaļu, Latīniskā kultūrmantojuma centru, Hellēnistikas centru un LNMM antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīciju Skulptūru mežs.

Klasiskās filoloģijas studenti un mācībspēki vēl visiem gaišu svētku laiku, uz tikšanos pasākumos klasiskajās noskaņās Jaunajā gadā! Io Saturnalia!

Plašāk par sarunu ciklu:

Sarunu ciklu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Dalīties