24. janvārī plkst. 13.00 Kalpaka bulvārī 4 otrā stāva zālē aicinām interesentus iepazīties ar divām Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā apgādā izdotajām kolektīvajām monogrāfijām: "Terminoloģija: teorija, vēsture, prakse" ‒ sastādītājs un zinātniskais redaktors Dr. habil. philol. Māris Baltiņš, un "Latviešu valoda pastāvībā un mainībā: norises, tendences, prognozes" - zinātniskā redaktore Dr. habil. philol. Ina Druviete.
Kolektīvās monogrāfijas "Latviešu valoda pastāvībā un mainībā: norises, tendences, prognozes" izstrādē piedalījušies LU Humanitāro zinātņu fakultātes, LU Latviešu valodas institūta, Liepājas Universitātes un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieki un studenti. Monogrāfijas zinātniskā redakotre - Ina Druviete.
Autori aplūko jautājumus par latviešu valodas attīstības tendencēm intralingvālā un ekstralingvālā aspektā, Latvijas iedzīvotāju valodas lietošanas paradumiem atšķirīgās komunikatīvās situācijās, kā arī lingvistiskās attieksmes dažādu sociālo grupu vidū. Tāpat tiek risinātas tēmas par bērnu valodas apguvi, bērnu un jauniešu valodas prasmēm un valodas lietojumu izglītības iestādēs, arī diasporā. Nozīmīgs pienesums ir arī pētījumi par komunikāciju digitālajā vidē, latviešu valodas lietojumu sociālās tīklošanās vietnēs un plašsaziņas līdzekļos, kā arī to ietekme uz latviešu valodas semantiskajiem un gramatiskajiem aspektiem. Tāpat monogrāfijā tiek analizēta latviešu valodas terminoloģijas zinātnisko principu un praktiskās terminrades pilnveide.
Pētījums tika īstenots Valsts pētījumu programmas projektā “Mūsdienu latviešu valodas lietojums un attīstība” (VPP-Letonika-2022/1-0001).
Kolektīvā monogrāfija "Terminoloģija: teorija, vēsture, prakse" ir veltījuma Dr. philol. Jurim Baldunčikam, kurš monogrāfijas tapšanas laikā 2022. gadā devās mūžībā un lielu daļu sava pētnieka darba veltījis terminoloģijas vēstures izpētei. Monogrāfijas autori apliecina cieņu 1919. gadā dibinātajai pirmajai Terminoloģijas komisijai, kuras darbībai un tās galvenajam rezultātam ‒ 1922. gadā izdotā "Zinātniskās terminoloģijas vārdnīca" ‒ jau apritējuši simts gadi.
Monogrāfijā aplūkotas terminoloģijas teorijas un vēstures problēmas, terminrades procesi, kas aizsākās jau 19. gadsimta pēdējā trešdaļā un loģiski noveda pie Izglītības ministrijas Terminoloģijas komisijas izveides 1919. gadā, aplūkota vairāku nozaru terminoloģijas attīstība starpkaru periodos un arī pirms un pēc tam, un tāpat monogrāfijā apcerēta terminrades procesa organizatoriskā un valodiskā puse, lai atklātu, kādas iespējas un arī grūtības rodas ikreiz, kad tiek domāts par jauniem terminiem vai precizēti jau esošie.
Monogrāfija tapusi Valsts pētījumu programmas projektos "Latviešu valoda" (Nr. VPP-IZM-2018/2-0002) un "Mūsdienu latviešu valodas lietojums un attīstība" (Nr. VPP-LETONIKA-2022/1-0001).
Vairāk par monogrāfiju “Latviešu valoda pastāvībā un mainībā: norises, tendences, prognozes”.
Vairāk par monogrāfiju “Terminoloģija: teorija, vēsture, prakse”.