LU HZF Latvistikas un baltistikas nodaļas Latviešu un vispārīgās valodniecības katedra aicina uz rakstu krājuma „Valoda: nozīme un forma. 2. Gramatizēšanās un leksikalizēšanās latviešu valodas sistēmā” atvēršanu 27.09.2012. plkst. 15.00 Visvalža ielā 4a 408. auditorijā.
Kopš 2010. gada ik pavasari LU HZF Latvistikas un baltistikas nodaļas Latviešu un vispārīgās valodniecības katedra rīko seminārus „Gramatizēšanās un leksikalizēšanās latviešu valodas sistēmā”. Semināru galvenais mērķis ir lingvistiskās domas attīstība, analizējot valodas gramatiskās un leksiskās sistēmas parādības ar mūsdienīgas metodoloģijas palīdzību. Ne mazāk svarīgs mērķis ir LU Valodniecības doktorantūras, kā arī dažādu maģistra un bakalaura programmu studentu iepazīstināšana ar jaunākajām valodniecības atziņām un īpašas teorētiskas pieejas izmantojumu valodas faktu analīzē.
Semināros piedalījušies ne tikai LU Humanitāro zinātņu fakultātes dažādu nodaļu un katedru docētāji un doktoranti, bet arī kolēģi no Viļņas Universitātes, Poznaņas Adama Mickeviča universitātes, Sanktpēterburgas Valsts universitātes, LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas, LU Latviešu valodas institūta, Daugavpils universitātes u. c. zinātniskām iestādēm.
Krājums „Valoda: nozīme un forma. 2. Gramatizēšanās un leksikalizēšanās latviešu valodas sistēmā” ir 2010. un 2011. gada semināros nolasīto referātu apkopojums. Krājumā ietilpināts četrpadsmit rakstu, kuri tematiski iedalīti divās grupās:
1) vispārīgi gramatizēšanās un leksikalizēšanās teorijas jautājumi, kur ietverti Ilzes Lokmanes un Andras Kalnačas pētījumi par gramatizēšanās un desemantizēšanās, leksikalizēšanās un morfoloģizēšanās attieksmēm, kā arī saitiņu gramatizēšanās principiem;
2) gramatizēšanās un leksikalizēšanās analīze latviešu un citu valodu materiālā, kur tuvāk aplūkoti dažādi gramatizēšanās un leksikalizēšanās aspekti – determinantu nošķiršanas problemātika runas datu analīzē (Ilze Auziņa, Gunta Nešpore, Baiba Saulīte), zilbes intonāciju un vārda leksiskās nozīmes savstarpējās saiknes apskatā (Juris Grigorjevs), īpašvārdu rašanās leksikalizācijas ceļā (Laimute Balode), adverbu tapšana par prievārdiem sengrieķu valodā (Gita Bērziņa), palīgdarbības vārdu funkcionēšana bērnu valodā (Baiba Ivulāne), darbības vārda
sacīt saikne ar evidencialitāti (Liene Kalviša), atgriezenisko kustības darbības vārdu semantikas analīze (Ieva Kuplā), runas verbu semantikas aplūkojums latviešu un krievu valodas sastatījumā (Svetlana Polkovņikova), vācu valodas leksēmas
Mann un angļu valodas
man gramatizēšanās tendences profesiju nosaukumos latviešu valodā (Iveta Pūtele), subjekta nullformas izpausme latviešu valodā (Līga Vogina).
Gramatizēšanās un leksikalizēšanās jautājumiem veltīts rakstu krājums latviešu valodniecībā tiek publicēts
pirmo reizi. Tas būs noderīgs ne tikai kā mūsdienīgas lingvistiskās metodoloģijas izmantojuma avots, bet arī kā mācību līdzeklis dažādos latviešu, vispārīgās valodniecības u. c. studiju kursos.