Š. g. 13. novembrī Humanitāro zinātņu fakultātē plkst. 16.00 – 204. aud., turpinājums – 221. aud. (Dialektoloģijas un latgalistikas kabinetā) notiks Dialektoloģijas lasījumi (šogad – jau divdesmito reizi!).  

Dialektoloģijas lasījumi ir ikgadējs pasākums novadu runas mīļotājiem. Ar šo tiek pieminēta ilggadējā LU profesore Marta Rudzīte (1924–1996) — starptautiski pazīstama baltu valodu vēstures, dialektoloģijas un toponīmikas speciāliste. Vienlaicīgi tā ir iespēja tikties Latvijas izlokšņu pētniekiem un interesentiem par tām, prezentēt jaunākos darbus dialektoloģijā, dalīties domām par rudens konferencēm un citiem valodnieku saietiem, diskutēt par aktuāliem valodas jautājumiem. Profesore Marta Rudzīte ir sava laika izcilākā Latvijas dialektoloģe, šās disciplīnas kā studiju kursa iedibinātāja Latvijā, monogrāfijas „Latviešu dialektoloģija” (1964) un desmitiem rakstu, kas veltīti novadu runai, autore. Sagatavojusi klasisko skaņu plašu komplektu „Latviešu izlokšņu teksti” (1975). Grāmatas „Latviešu valodas vēsturiskā fonētika” (1993) autore. Dažas viņas izstrādes, apkopotas mūsdienīgā poligrāfiskā izpildījumā, iznākušas kā „Darbi latviešu dialektoloģijā” (2005), kļūstot par ērtu rokasgrāmatu ikvienam. Pilnīgāk zinātnieces veikumu atspoguļo bibliogrāfiskais rādītājs „Profesore Marta Rudzīte” (2004). Valodnieces piemiņai tiek rīkotas starptautiskas konferences (2004, 2014). Dialektoloģijas lasījumos piedalās gan pieredzē bagāti, gan jauni izlokšņu pētnieki. Tie šogad notiek jau divdesmito reizi. Īpašs akcents veiktajam dialektoloģijā šogad ir dziesminieka Kārļa Kazāka melodijas un vārdi Alūksnes, Andrupenes, Baltinavas, Dignājas, Rucavas, Salacgrīvas un Talsu puses izloksnēs. Lasījumu programma: ♦ Tāmnieku izlokšņu īpatnības ancenieku runā
(Daira Vēvere) ♦ Lībiskā dialekta izmantojums latviešu daiļliteratūrā
(Zanda Briede) ♦ Marķējumi ar „D” Georga Elgera „Dictionarium polono-latino-lottavicum” (1683)
(Agnese Šteinberga) ♦ Avoti, no kuriem smelt..
(Anna Stafecka) ♦ Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku!... Dialektu karte Aicinām visus interesentus un jo īpaši filoloģijas studentus!

Dalīties