Rakstu krājums ir turpinājums 2021. gada 28. un 19. februāra Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes organizētajai 79. starptautiskās zinātniskā konferences sekcijai “Ārkārtējība un normalitāte”. Konferences sekcijā piedalījās vēstures un filosofijas maģistranti un doktorantūras studenti, kā arī jaunie pētnieki, LU Vēstures un filozofijas fakultātes pasniedzēji un LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieki, risinot jautājumus par to, kā ideju telpu un vēsturisko ainu ietekmē pretējību pāri: normāls/anormāls, ikdienišķs/neikdienišķs, ierasts/izņēmuma, pieņemams/nepieņemams, kāda ir ārkārtējā pieredze un kad tā aktualizējas, un kā uzturēt normalitāti ikdienā – pārmaiņu laikos.
Lai arī raksta krājuma tēmas izvēli ietekmēja pandēmijas situācija Latvijā un pasaulē, apkopotajos rakstos normalitāte un ārkārtējība ir skatīta no dažādiem aspektiem, pievēršoties tēmām kā rasisms, cilvēktiesības, mītrade un saskaņa ar dabu un dabisko, cilvēka pilnveides un pilnības meklējumi, stoicisma mācību attīstība, Platona mācības atbilstība mūsdienām, personas un sabiedrības attiecības un jaunās pasaules veidošanās.
Rakstu krājuma mērķis ir ne tikai paplašināt domāšanas robežas, bet arī analizēt un precizēt vēsturiskos un idejiskos aparātus un, nododoties filosofiskajai analīzei, risināt dažādas robežsituācijas, kurās normalitāte un ārkārtējība ir mainīgie un dažreiz viens otru papildinoši koncepti.
Rakstu krājums ir pieejams LU Apgāda brīvpieejas repozitorijā: https://www.apgads.lu.lv/izdevumi/brivpieejas-izdevumi/normalitate-un-arkartejiba-filosofiska-skatijuma/
Normalitāte un ārkārtējība filosofiskā skatījumā = Normality and Exceptionality in Philosophical Perspective. Rakstu krājums.
Rīga: Latvijas Universitāte, Vēstures un filozofija fakultāte, 2022.