Februāris Latvijas Universitātes laika ritējumā kārtējo gadu iezīmējies teoloģijas zinātnes toņos – Teoloģijas fakultātes 92. jubilejas mēnesis tika atzīmēts ar virkni akadēmisku un saviesīgu notikumu.
Vispirms Latvijas Universitātes 70. zinātniskā konference „Teoloģija un reliģiju pētniecība starpdisciplinārā kontekstā”, kurā tiecību pēc starpdisciplināras pieejas teoloģijas jautājumu risināšanā savos priekšlasījumos apliecināja gan fakultātes mācībspēki, gan tās absolventi, gan tagadējie pētnieki un, protams, viesi no citām fakultātēm. Tika skarti dažādi pētījumu lauki, kā, piemēram: dekonstrukcionisma piedāvājumi reliģijas epistemoloģijas jautājumos (Normunds Titāns); dzīļu analīzes metodes pielietojums Bībeles ekseģēzē (Dace Balode), kā arī tās starpdisciplinārais raksturs (Alnis Morics); teoloģijas, filozofijas un psiholoģijas saskares iespējas (Elizabete Taivāne), un citi teoloģijas disciplīnu caurskatoši virzieni.
Ieklausīties Svēto Rakstu vārdos aicināja fakultātes jubilejas dievkalpojums, jau neiztrūkstoša jubilejas mēneša sastāvdaļa.
Arī nākamajos divos konferences sasaukumos (otra sekcija pārstāvēja zinātnes un reliģijas dialogu) tika nolasīti vairāki būtiski, zinātnes un teoloģijas mijiedarbību demonstrējoši referāti, tostarp senlatviešu htoniskās pasaules izpratnes ietekmējumi no kristietības puses (Ingus Barovskis), ticīgo pievēršanās un atkrišana no baznīcas sistēmu attīstības principu uzlūkojuma (Aigars Atvars), atklāsmes ideju un zinātnes kā instrumentalitātes vērtējumi, kurus piedāvāja Dainis Zeps.
Pacilātības sajūta noteikti bija jaušama promocijas darbu aizstāvēšanā un doktora grāda iegūšanā – februārī savu disertāciju „Rabīniskā literatūra Latvijā līdz 1940.gadam: virzieni un personības“ aizstāvēja Aleksandrs Feigmanis, kā arī Jūlija Oļeņeva; viņas disertācijas tēma bija „
Kohelet grāmatas koncepta
hebel interpretācijas rabīnistiskajos avotos un Baznīcas tēvu (Aleksandrijas Didima, Nisas Gregora un Hieronīma) komentāros”.
Arī tiem studentiem, kuri savu pirmo grādu vēl tikai iegūs šajā vasarā, bija svinīgi mirkļi, sevišķi Teoloģijas fakultātes bakalaura programmas 3. kursa studentei Laurai Neimanei, kuras darinātās karikatūras tika apkopotas izstādē „Samarietes apokrifi”, kas tika atklāta fakultātes dekanāta zālē. Par spīti apstāklim, ka teju visi darbi tapuši lekciju laikā, sirsnīga atzinība nāca gan no Lauras kursabiedru, gan pasniedzēju – sevišķi Jura Cālīša un Andra Priedes – puses. Studentu gars savu izpausmi viskrāšņāk varēja īstenot karnevālā, kurš notika jau trešo gadu pēc kārtas, un, liekas, arī būs sevi iezīmējis kā fakultātes jubilejas mēneša iederīga sastāvdaļa. Šogad karnevāla tēma bija „Apokalipse”, kuras laikā uz savstarpēju kauju tika aicināti labie un ļaunie spēki. Pats galvenais cīniņš gan noritēja uz šaha galdiņa, un diemžēl jāpiebilst, ka vismaz šajā sacīkstē uzvarēja ļauno spēku puse. Tas gan netraucēja baudīt tālāko vakara gaitu kafejnīcas
Amica mazajā, omulīgajā zālē.
Pieminot simtgadniekus - mācītāju Robertu Akmentiņu un reliģijas zinātnieku, teologu Haraldu Biezo, asociētā profesore Laima Geikina aicināja uz diskusiju „Burta kalpībā... burtiski”. Tā noritēja Universitātes Daudznozaru bibliotēkas Klusajā lasītavā, kas arvien apliecina sevi kā izcilu vietu sarunām, kuru ierobežojumi laika un tēmu ziņā var izrādīties gana elastīgi. Sarunā piedalījās mācītājs Normunds Kamergrauzis (Upsalas universitāte) un vēsturnieks, publicists, doktors Jānis Krēsliņš. Abi kungi Jura Cālīša vadībā lieliski pavēra arī citādas pieejas teoloģijas izpratnei jubilejas mēneša noslēguma pasākumā, simpozijā „Teoloģijas fakultātes un sabiedriskās domas uzjundīšana”, diskusijā iesaistoties arī šī pasākuma idejiskajai autorei Laimai Geikin. Pulcējot studentus un pasniedzējus, vairāk neformālā, nekā formālā atmosfērā tika izdiskutēta baznīcas institucionālisma problemātika, uzsvērta teologa nepieciešamība pārzināt vēsturi, saredzēti jauni mērķi topošajiem teoloģijas speciālistiem. No tiem galvenais – ar savām zināšanām nest labumu ne tikai sev pašam, bet arī sabiedrībai kopumā. Lai mums tas izdodas, kopīgiem spēkiem!