Šajā sadaļā ir apkopota informāciju par aktuālajām LU Humanitāro zinātņu fakultātes organizētajām konferencēm.

Informācija par atvērtajām HZF sekcijām pieejama LU konferenču portālā.

Uzsaukums.

Pieteikšanās ir slēgta.

Norises laiks: 2025. gada 15.-16. maijs
Norises vieta: attālināti, Zoom

Konferences mērķis ir izpētīt sarežģītās attiecības starp sazvērestības teorijām un garīgumu - fenomenu, kas Eiropas kultūras un akadēmiskajā diskursā kļūst arvien aktuālāks. Galvenā uzmanība tiek pievērsta Konspiritualitātes ģenealoģijas izpratnei, tās vēsturisko sakņu apzināšanai un sociālpolitisko seku analīzei mūsdienu sabiedrībā.

Konferences galvenās tēmas

  • Vēsturiskās saknes un attīstība: Konspiritualitātes pirmsākumu izpēte Rietumu ezoteriskajās tradīcijās, izsekojot tās attīstībai līdz mūsdienu konspirācijas teorijām un Jaunā Laikmeta (New Age) garīgumam.
  • Kultūras un politikas dimensijas: Konspiritualitātes kā garīgas prakses un politiska instrumenta izpēte dažādos Eiropas kontekstos, atklājot vietējo naratīvu, prakšu un rituālu atšķirības.
  • Psiholoģiskās un sociālās funkcijas: Konspiritualitāte kā individuālās un sabiedrības pielāgošanās mehānisms krīzes laikā, tostarp tās loma kontroles, kopienas un identitātes sajūtas nodrošināšanā.
  • Salīdzinošā analīze: Starpdisciplinārs skatījums par konspiritualitāti, veicinot reliģisko prakšu, konspirācijas teoriju subkultūru un sabiedrības ietekmes salīdzinošos pētījumus.

Konference organizēta ar LZP FLPP projekta “Konspiritualitātes ģenealoģija 20. gadsimta Latvijā (GENOCON)” (lzp-2023/1-0142) atbalstu. 
Projekts pēta mūsdienu globālo izaicinājumu laikā sazvērestību teoriju un Jaunā laikmeta garīguma diskursu saskarsmes punktus.

Plašāk par projektu.

Uzsaukums.

Pieteikšanās ir slēgta.

Norises laiks: 2025. gada 26.-28. jūnijs
Norises vieta: Latvijas Universitātes Zinātņu māja (Jelgavas iela 3, Rīga)

Konference turpina 2005. gadā Prāgā, Kārļa Universitātē, aizsākto konferenču sēriju “Grammar and Corpora”. Kopš tā laika G&C konferences ir notikušas dažādās vietās un universitātēs: Liblicē (2007), Prāgā (2012), Varšavā (2014), Manheimā (2009, 2016), Parīzē (2018), Krakovā (2020) un Ģentē (2022). 2025. gada konference “GGrammar and Corpora” (Rīgā, Latvijas Universitātē), tiecas nodrošināt forumu jaunu un radošu ideju apmaiņai starp pētniekiem, kurus interesē dažādu gramatikas un tās saskarsmes aspektu izpēte visplašākajā nozīmē, izmantojot dažāda veida korpusus un korpuslingvistiskās pieejas, metodes un tehnikas.

Konference rīkota ar LZP FLPP projekta “Latviešu valodas morfēmu un vārddarināšanas modeļu datubāze (LVMVMD)” (lzp-2022/1-0013) atbalstu. 

Projekta mājaslapa.

Uzsaukums.

Norises laiks: 2025. gada 27. jūlijs -1. augusts
Norises vieta: Latvijas Universitāte

Semināra laikā pētnieki un nozares eksperti pievērsīsies tēmām:

  • Kā reliģiskā un vērtībizglītība var uzturēt cerību politisku, kultūras un ekoloģisku grūtību laikā?
  • Kā reliģiskā izglītība var veicināt labklājību un noturību pasaulē, kur ir daudz neskaidrību un pastāvīgas krīzes un izaicinājumi? 

Uzsaukums

Pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2025. gada 15. maijs 

Norises laiks: 2025. gada 27.-29. augusts
Norises vieta: atvijas Universitātes Dabas māja (Jelgavas iela 1, Rīga) 

Multidisciplinārā konference KLAARA kļuvusi par platformu pētniekiem, kuri padziļināti interesējas par vieglās valodas un piekļūstamas komunikācijas aspektiem. Konference vienkopus pulcina nozares vadošos pētniekus un praktiķus no visas pasaules, stiprinot vieglās valodas pētniecību un meklējot arvien jaunus veidus, kā panākt informācijas piekļūstamību cilvēkiem ar īslaicīgām vai pastāvīgām grūtībām saprast valodas standarta formas. 
Šogad pirmo reizi KLAARA konference notiek Rīgā, tādējādi sniedzot unikālu iespēju paplašināt savas zināšanas vieglās valodas jomā arī interesentiem Latvijā. 

Vieglās valodas pētniecība pasaulē attīstās dažādos virzienos, un ir jāņem vērā gan praktiskais lietojums, gan teorētiskās iestrādnes. Konferencē aicinām pieteikt referātus par dažādiem vieglās valodas un piekļūstamas komunikācijas aspektiem: vieglā un vienkāršā valoda, vieglā valoda un mākslīgais intelekts, informācijas piekļūstamība un migrācija, vieglā valoda un plašsaziņas līdzekļi u. c.