2024. gada 28.–29. novembrī Valmieras muzejā norisināsies starptautiskā konference “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi X”. Šogad tajā referēs 35 jaunie vēsturnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Francijas, dominējoši pievēršoties dažādiem 20. gadsimta Baltijas reģiona, Eiropas un arī Āzijas vēstures aspektiem, tomēr vairāki referenti aplūkos arī aizvēstures, viduslaiku un jauno laiku tematiku. Jaunizstrādāto pētījumu uzmanības fokusā būs dažādi starptautisko attiecību, militārie, valsts pārvaldes un izglītības, kultūras un mākslas, reliģijas, tradīciju, propagandas, jēdzienu interpretācijas un arī pētniecības metožu jautājumi. Atsevišķi referāti būs veltīti arī Valmieras un Vidzemes vēsturei.

Jubilejas gadā konferences organizētāji piedāvās atskatu uz pēdējiem 10 gadiem, atspoguļojot “Jauno vēsturnieku zinātnisko lasījumu” nozīmi jauno vēsturnieku profesionālo prasmju izkopšanā un pētījumu publiskošanā. Vairāki iepriekšējo gadu konferences dalībnieki ieguvuši doktora grādu un novērtējuši organizatoru sniegto atbalstu ceļā uz pētnieka profesiju. Tāpat zinātniskais pasākums daudziem studentiem kļuvis par nozīmīgu soli pretī pirmo zinātnisko publikāciju izstrādei starpdisciplinārās, ar vēsturi saistītās tēmās.  

Atklājot konferenci 28. novembrī, tiks atvērts rakstu krājums “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi IX: starpdisciplināri pētījumi Latvijas vēsturē” (2023), kā arī starpdisciplināras pieejas vēstures pētniecībā publiskā lekcijā raksturos Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Dr. philol. Ieva Garda-Rozenberga. Konferences pirmā diena norisināsies angļu valodā, bet otrā – latviešu.

Starptautisko konferenci “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi X” rīko LU Humanitāro zinātņu fakultātes Latvijas vēstures institūts un Valmieras muzejs, sadarbībā ar Vītauta Dižā Universitāti Kauņā, Lietuvas Vēstures institūtu un Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtu. Konferenci atbalsta Valsts pētījumu programmas projekts “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (projekta nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003).

Konferences programma.

Tēžu krājums.

Share