Projekta “Filosofija pilsētā” iniciatore ir Swedbank, un tā autori ir dizaina studija H2E sadarbībā ar ainavu darbnīcu ALPS un filosofu, LU HZF docentu un vadošo pētnieku Igoru Gubenko. Dizaineru Ingūnas Eleres, Holgera Elera un Mārtiņa Vītola veidotās skulptūras daudzveidīgi interpretē vienu un to pašu pamatformu – apli, vēstot par pārvērtībām, kas nodrošina pagātnes ideju aktualitāti šodienā. Skulptūrās ietvertos vēstījumus šķetina audiostāsti, kuri aicina uz gudrām, drosmīgām, samērīgām, taisnīgām un atbildīgām pārdomām par šodienas izaicinājumiem. Stāstu veidošanā un ierunāšanā piedalījušies Latvijas Universitātes filosofi – HZF vadošās pētnieces Māra Rubene un Ella Buceniece, studenti Arno Titovs un Paula Lūcija Lejiņa, kā arī LU Filozofijas nodaļas absolventi Eva Johansone un Gints Grūbe. Piecu tikumu klātbūtni Rīgas apkaimju vēsturē izgaismoja LU HZF Vēstures un arheoloģijas nodaļas zinātniskais asistents Rūdolfs Reinis Vītoliņš. Diemžēl vides objektu atklāšanu nepiedzīvoja Igors Šuvajevs (1963–2024), kura balss arī skan projekta audiostāstos.
“Mums, Swedbank, vienmēr ir bijis svarīgi atbalstīt iesaistošas, izglītojošas un visiem pieejamas iniciatīvas, kas rada ilgtermiņa vērtību sabiedrībai. Ļoti ceram, ka jaunie vides objekti un vērtību stāsti iedvesmos rīdziniekus un Rīgas viesus domāt un reflektēt par būtisko, izzināt vēl nezināmo un iepazīt Rīgas brīnišķīgās apkaimes,” stāsta Swedbank Uzņēmumu pārvaldes vadītājs, Swedbank valdes loceklis Jevgenijs Ivanovs.
“Dizainā eleganti izstrādāti pilsētvides objekti, kuriem turklāt ir pievienots arī interaktīvs elements, kas aicina apstāties ikdienas skrējienā un veicina domāšanu – tā ir izcila pievienotā vērtība pilsētai, un Rīga ir par šiem objektiem pateicīga kā Swedbank, kas šos objektus Rīgai dāvina, tā dizaina birojam H2E, kura darbiem kvalitāte ir nemainīgi augsta vērtība. Gandarījums arī par to, ka šie objekti izvietoti dažādās Rīgas apkaimēs abos Daugavas krastos – patiesi ceru, ka apkaimju iedzīvotājiem šie kļūs par iecienītiem pieturpunktiem,” uzsver Rīgas mērs Vilnis Ķirsis.
"Ļoti personīgs projekts, veidojot izzinošus pilsētvides objektus piecu mūžīgu vērtību apzināšanai un filosofijas iepazīšanai kā sākumu dialogam par ikkatra lomu un sabiedrības vērtībām, izprotošākas sabiedrības veidošanai. Aplis kā pirmforma un visa sākums ir objektu vizuālā metafora, transformēta atbilstoši katrai vērtībai katrā no pieciem objektiem," par projekta tapšanu stāsta dizainere Inguna Elere.
"Kas ir laba dzīve? Filosofija nesniedz gatavas atbildes, bet aicina meklēt tās pašam. Asu globālu satricinājumu laikā, kad vakardienas pārliecības vairs nav pašsaprotamas, šādi meklējumi ir aktuāli kā nekad. Gudrība, drosme, mērenība, taisnīgums un atbildība ir pieci tikumi, kas nu iemājojuši Rīgas apkaimēs, apliecinot seno patiesību, ka pilsēta ir filosofijas īstā arēna. Skulptūras un to pavadošie mūsdienu Latvijas domātāju stāsti rosina patstāvīgi meklēt labas dzīves būtību gan atsevišķa cilvēka, gan kopienas mērogā," par vērtībām un to nozīmi ikdienā aicina aizdomāties filosofs Igors Gubenko.
Veidojot projektu, īpaši domāts arī par bērniem un jauniešiem. Filosofu un domātāju audio stāstu saīsinātajās versijās bērniem un jauniešiem vienkārši un saprotami izstāstīts galvenais par katru no vērtībām. Savukārt platformā “Dzīvei gatavs” pieejams stundu plāns skolotājiem, kas palīdzēs interesanti un iesaistoši mācību stundās par vērtībām runāt ar pamatskolas un vidusskolas vecuma jauniešiem. Mācību stunda pieejama šeit.
Plašāka informācija par projektu, vērtībām, vides objektiem un to atrašanās vietām pieejama šeit.