Foto autors: Daiga Ellaby Foto avots: unsplash.com

Vairāki Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes mācībspēki un administratīvie darbinieki, kopā ar akadēmiskās, reliģiskās un citu nozaru pārstāvjiem, parakstījuši Saeimas deputātiem adresētu atklāto vēstuli, iebilstot pret 110. panta grozījumiem. Vēstules tekstu lasiet zemāk.

Mēs vēršamies pie jums kā Latvijas tautas priekšstāvjiem, kuru uzdevums ir aizstāvēt ikviena Latvijas sabiedrības locekļa vajadzības. Satversmes preambulā teikts, ka “ģimene ir saliedētas sabiedrības pamats”, tāpēc vēlamies izteikt savus argumentus pret Nacionālās apvienības iesniegtajiem Satversmes 110. panta grozījumiem.

Mēs iestājamies pret politiķu mēģinājumu sašaurināt ģimenes definīciju, ignorējot realitāti, ka eksistē dažādas ģimenes formas, un tās pastāvēs neatkarīgi no tā, kas formulēts likumdošanas aktos. Vienpusīgi centieni uzspiest vienu modeli ir lēts mēģinājums gūt politisko kapitālu, spekulējot ar cilvēku bailēm un aizspriedumiem. Rezultātā tiek pastiprināta spriedze sabiedrībā.

Ģimenes modelis, uz kuru atsaucas likumdošanas izmaiņu iniciatori, gan pasaulē kopumā, gan arī Latvijā, ir veidojies pamazām. Vēsturē neeksistē “zelta laiki”, kuros pastāvēja viens “pareizais” ģimenes modelis. Tā ir vēsturiska fikcija. Mūsdienās liela daļa bērnu dzīvo nepilnajās vai  paplašinātajās ģimenēs. Arī šiem cilvēkiem, tāpat kā jebkuram, ir jādod iespēja justies un būt piederīgiem. Latvija nevar atļauties atstumt un zaudēt savus cilvēkus. Tas nav arī pretrunā ar dažādu konfesiju sociālo teoloģiju - solidaritāti ar marginalizētajiem neatkarīgi no tā vai piekrīt vai nepiekrīt viņu uzskatiem un īstenotajai dzīves praksei. Tam pamatā ir teoloģiskās antropoloģijas pozīcija, ka visi esam Dieva ģimenes locekļi.

Debatēs bieži tiek piesauktas “kristīgās vērtības”, selektīvi izceļot dažus aspektus un noklusējot citus. Šis jēdziens, tāpat kā citi, vienmēr ir kontekstuāls, tāpēc nevienam nav tiesības runāt visu vārdā un piedāvāt neapstrīdamu šī jēdziena definīciju. Jāatceras, ka nav specifisku kristīgu vērtību. Mīlestība, taisnīgums, līdzcietība - tās ir vērtības, par kurām iestājas cilvēki ar dažādu pārliecību. Šos principus iespējams īstenot dažādos modeļos. Bībele ir daudzbalsīgs dokuments, kurā atspoguļojas pārmaiņas, kādas pasaules vēsturē ģimenes koncepts ir piedzīvojis. Tas ir pakāpenisks ceļš no poligāmijas uz monogāmiju.

Teologi reflektē par to, kā cilvēkmīlestības principus īstenot mūsdienu pasaulē. Tas neizbēgami nozīmē apzināties, ka nav iespējams burtiski pārnest uz mūsdienām pagātnes modeļus. Pat vairums konservatīvu kristiešu to dara selektīvi (piemēram, pieļaujot laulību šķiršanu).

21. gs. redzam, ka cilvēcību un sociālo vienotību apdraud pieaugošais populisms, radikāls nacionālisms un reliģiskais fundamentālisms. Tāpēc vēl jo vairāk ir svarīgi veicināt dialogu starp dažādiem sabiedrības locekļiem un nav pieļaujams, ka Satversme  kļūst par cilvēku atstumšanas rīku!

 

Dace Balode, LU Teoloģijas fakultātes dekāne, profesore

Linards Rozentāls, Rīgas Lutera draudzes mācītājs (Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca), LU Teoloģijas fakultātes docents

Valdis Tēraudkalns, LU Teoloģijas fakultātes (TF) profesors, Anglikāņu baznīcas sv. Pestītāja draudzes diakons

Ivo Rode, mācītājs (Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca pasaulē (LELBP))

Jāna Jēruma-Grīnberga, Bīskape emerita

Viesturs Kuļikovskis, RTU Rīgas Biznesa skolas padomnieku konventa vadītāja vietnieks 

Ieva Salmane-Kuļikovska

Klāvs Bērziņš, LELBP Vācija apgabala prāvests

Normunds Titāns, LU Teoloģijas fakultātes profesors

Laima Geikina, LU Teoloģijas fakultātes profesore

Ieva Puriņa, LELBP Latvijas apgabala prāveste

Dr. Urzula Glīneke

Rinalds Gulbis, Beļģijas latviešu ev.lut. draudzes mācītājs

Baiba Anda Rubesa, RFactor SIA valdes locekle, SSE padomes locekle

Nelda Kikjauka, LU Teoloģijas fakultātes izpilddirektore

Guntis Bukalders

Inese Bobinska, Anglikāņu baznīcas Sv. Pestītāja draudzes aizgādne

Raitis Jākobsons, mācītājs

Pāvels Ņizins, Anglikāņu baznīcas Sv, Pestītāja draudzes zupas virtuves koordinators

Jānis Krievkalns, Anglikāņu baznīcas Sv.Pestītāja draudzes aizgādnis

Jānis Eduards Grīnbergs

Ģirts Rozners, septītās dienas adventistu mācītājs, LU TF doktorants

Inga Jēruma, žurnāliste

Dr. Deniss Hanovs, kulturologs

Elīza Zikmane, Anglikāņu baznīcas Sv. Pestītāja draudzes mācītāja

Ainārs Kostanda, LELBP mācītājs

Iļja Marija Boļšakovs, Draugu (kveikeru) reliģiskās sabiedrības loceklis

Līga Puriņa-Purīte, Latvijas Luterāņu sieviešu teologu apvienības  (LLSTA) attīstības vadītāja

Ieva Astahovska, mākslas zinātniece

Inga Burova, arhitekte

Ieva Graufelde, prāveste emerita

Rudīte Losāne, LELBP mācītāja, cietuma kapelāne

Ineta Sipunova, Latvijas Mākslas Akadēmijas pedagoģe, māksliniece

Solvita Sējāne, Anglikāņu baznīcas Sv. Pestītāja draudze Rīgā

Juris Cālītis, LU Teoloģijas fakultātes docents, mācītājs

Sandra Dzenīte-Cālīte, biedrības “Zvannieku mājas” vadītāja

Jānis Balodis, kapelāns

Share